هاردهای اکسترنالی که اولین بار توسط شرکت آی بی ام در سال 1956 عرضه شد، در واقع به عنوان یک هارد ثانویه در اختیار کاربران خانگی و ادارات قرار گرفت

هاردهای اکسترنالی که اولین بار توسط شرکت آی بی ام در سال ۱۹۵۶ عرضه شد، در واقع به عنوان یک هارد ثانویه در اختیار کاربران خانگی و ادارات قرار گرفت. با پیشرفت پیوسته تکنولوژی ساخت هاردهای اکسترنال این ادوات ذخیره کننده اطلاعات نه تنها اهمیت و جایگاه خود را حفظ کردند بلکه به عنوان حافظه هایی برای ذخیره اطلاعات سرورها و کامپیوترهای خانگی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شرکت تولید کننده هارد اکسترنال وجود دارد، با این حال معروفترین هاردهای اکسترنال عبارتند از هارد سیگیت، توشیبا و وسترن دیجیتال. به منظور درک بهتر اهمیت هارد های دیجیتال و گستردگی استفاده از آن لازم است اشاره شود که درآمد حاصل از صادرات هارد اکسترنال در سال ۲۰۱۳ پیش بینی می شود معادل ۳۳ میلیارد دلار شود که البته با افت ۱۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی روبرو خواهد بود که در آن سال ارزش صادرات معادل ۳۷٫۸ میلیارد دلار بوده است.

آشنایی با هارد اکسترنال

مهمترین شاخصه یک هارد اکسترنال ظرفیت آن و کارایی آن است. ظرفیت یک هارد اکسترنال شاید ساده ترین و آشکارترین مشخصه ای باشد که همگی به خوبی از آن اطلاع داریم. به عنوان مثال هارد با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت می تواند حداکثر به میزان ۵۰۰ گیگابایت (البته در حالت واقعی مقداری کمتر) را در خود ذخیره کند. با این حال به طور معمول تمام ظرفیت اعلام شده در اختیار شما نخواهد بود، زیرا بخشی از ظرفیت توسط فایل های سیستم و یا سیستم عامل کامپیوتر اشغال شده و مورد استفاده قرار می گیرد، یا ممکن است بخشی از هارد به منظور دوباره نویسی و ذخیره دوباره اطلاعات به منظور بازسازی اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته باشد.
عملکرد یک هارد توسط مجموع زمان لازم برای حرکت هد هارد به ابتدای فایل مورد نظر و زمان لازم برای خواندن اطلاعات فایل مورد نظر خواهد بود که تابعی از سرعت گردش چرخشی هد هارد که به صورت دور بر دقیقه بر روی هارد مشخص می شود، نشان داده خواهد شد.
دو مورد از متداول ترین مشخصات هارد های مدرن عبارتند از هارد ۳٫۵ اینچی برای دسکتاپ ها و هارد ۲٫۵ اینچی برای لپ تاپ ها. هاردهای اکسترنال به شیوه های مختلفی به سیستم شما وصل می شوند که از جمله آنها می توان به کابل های اتصال SATA، USB و SAS اشاره کرد.
با این وجود اصلی ترین رقیب هاردهای اکسترنال مغناطیسی، ادوات ذخیره کننده اطلاعات SSD است که حافظه هایی به صورت فلش را می توان بدین صورت ایجاد کرد. با این حال به نظر می رسد هارد های اکسترنال مغناطیسی همچنان به عنوان اصلی ترین هارد های جانبی مورد توجه قرار بگیرند زیرا دو مزیت عمده داشته که عبارتند از ظرفیت بالا و در نتیجه قیمت کم ذخیره اطلاعات به ازای هر بایت اطلاعات. اما با این وجود حافظه های حالا جامد(SSD) در برخی موارد که سرعت دسترسی به اطلاعات، توان مصرفی و پایداری اطلا��ات مهمتر از ظرفیت و هزینه ذخیره است، جایگزین مناسبی برای هاردهای مغناطیسی متداول شده است.

منبع: ileev

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه