حافظه جدید با ظرفیت بیش از یک ترابایت به تازگی یکی از شرکتهای فعال در زمینه ادوات رایانه و حافظه رایانه موفق به طراحی ساختار جدیدی برای حافظه های تجدید شونده شده است که می تواند با توجه با ساختار خاص خود حافظه ای با ظرفیت بسیار زیاد را در حجم فیزیکی بسیار کم ایجاد […]

حافظه جدید با ظرفیت بیش از یک ترابایت

حافظه جدید با ظرفیت بیش از یک ترابایت

به تازگی یکی از شرکتهای فعال در زمینه ادوات رایانه و حافظه رایانه موفق به طراحی ساختار جدیدی برای حافظه های تجدید شونده شده است که می تواند با توجه با ساختار خاص خود حافظه ای با ظرفیت بسیار زیاد را در حجم فیزیکی بسیار کم ایجاد کند. آنها اسم این حافظه جدید را رم مقاومتی یا (RRAM) گذاشته اند. این حافظه دارای قابلیت ذخیره بیش از یک ترابایت اطلاعات در چیپی به مساحت ۲۰۰ میلی متر مربع است. برای درک بهتر ابعاد ذکر شده لازم به ذکر است که این ابعاد کوچکتر از یک تمبر پستی است.

Over 1 TB of RAM Memory

با توجه به طراحی سه بعدی این حافظه و توجه به این نکته که این حافظه در تمام سه بعد دارای ابعاد محدودی است( خیلی بزرگ نیست) می توان چند نمونه از این حافظه ها را بر روی یکدیگر قرار داد و به راحتی یک حافظه چند ترابایتی بدست آورد. همچنین از نظر کارایی و سرعت دسترسی به این حافظه ها شرکت Crossbar ادعا می کند که سرعت دسترسی به این حافظه و نوشتن اطلاعات بر روی آن بیست برابر سرعت ذخیره اطلاعات مشابه بر روی حافظه های جدید است. همچنین برای مقایسه توان مصرفی این حافظه، شرکت طراح این حافظه ادعا می کند این حافظه دارای توان مصرفی به میزان یک بیستم توان و توانایی استقامت و پایداری بیش از ۱۰ برابر بیشتر از بهترین نمونه حافظه های فلش کنونی است که بر اساس ساختار NAND ایجاد می شوند.
پس از اینکه شرکت طراح این حافظه با موفقیت توانست کتنترلری که مبتنی بر استانداردهای روز صنایع نیمه هادی ساخته می شود را با آرایه حافظه طراحی شده ترکیب کند و در شبیه سازی ها به نتایج قابل قبولی از نحوه کار آن بدست آورده اند، شرکت Croossbar اعلام کرده است که این حافظه به زودی و پس از نهایی شدن آزمایش های آن به صورت تجاری به بازار عرضه خواهد شد. با توجه به ویژگی منحصر بفرد این حافظه می توان انتظار داشت حافظه های با ابعاد کم و ظرفیت زیاد مطابق با طراحی انجام شده به سرعت جانشین حافظه های کنونی شده و بر روی ادوات مختلف مانند لپ تاپ ها، سرور ها و هارد های اکسترنال و … قرار گیرد و در نتیجه عملکرد آنها را ارتقا دهد.

حافظه جدید با ظرفیت بیش از یک ترابایت

 

 

لازم به ذکر است ۳۰ ثبت اختراع مربوط به این طراحی ثبت شده است و شرکت طراح به دنبال ایجاد یک لیسانس برای استفاده از این طراحی برای شرکت های طراح کننده چیپ است، هر چند خود شرکت هم به دنبال توسعه چیپ های منطبق بر این روش طراحی است.
با نگاه دقیق تر به ساختار حافظه طراحی شده متوجه چگونگی کارکرد آن می شویم؛ این حافظه از سه لایه تشکیل شده است: یک الکترود فلزی در بالا، یک محیط سوئیچ کننده سیلیکونی در میانه و یک لایه الکترود غیر فلزی در پایین آن. ولتاژ اعمالی به حافظه به دو الکترود در دو طرف حافظه اعمال می شود، در نتیجه ی این ولتاژ اعمال شده بین دو الکترود باعث می شود تا نواری در لایه و ماده سوئیچینگ بوجود آید. بدین شکل اطلاعات به شکلی بسیار ساده ی تواند در داخل حافظه و در درون یک سلول حافظه ذخیره شود.
گرچه شرکت Crossbar اعلام نکرده است چه زمانی محصول جدید آماده خواهد بود تا روانه بازار شود اما این شرکت اعلام کرده است که پس از نهایی شدن تست ها و بهینه سازی این حافظه برای کار همراه با سایر ادوات الکترونیکی، این حافظه آماده خواهد شد تا روانه بازار شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه