اشعه تی ..... اغلب در آزمایشات پزشکی و تصویر برداری از دندان ، استفاده شده است . به نوعی این اشعه توسط دستگاههای حجیم و گرانقیمت تولید شده است که مانند یک میله باریک فقط مساحت باریکی را نشان می دهند .

درون اشیا، را ببینیم

اشعه تی ….. اغلب در آزمایشات پزشکی و تصویر برداری از دندان ، استفاده شده است . به نوعی این اشعه توسط دستگاههای حجیم و گرانقیمت تولید شده است که مانند یک میله باریک فقط مساحت باریکی را نشان می دهند . پروفسور حاجی میری با محقق فوق دکترا به نام کاشیک سنگوبتا همکاری می کند که هزاران ترانزیستور بسیار کوچک را جهت تولید امواج تراهرتز تهیه کرده است .
پروفسور حاجی میری : تصور کنید که شما دسته بزرگی مورچه دارید ،در کجا می توان هر کدام از مورچه ها را بطور جداگانه کنترل کرد .این کار امکان پذیر تر از کنترل یک فیل است . زیرا می توان به مورچه ها برنامه داد تا بطور هماهنگ باهم یک کار را انجام دهند .
در این تراشه ، ترانزیستورها طوری طراحی شده اند که تا جایی که می شود طیف وسیعی از مشخصات اجسام را افزایش دهند مانند دیدن جزئیات کامل درون یک جعبه مقوایی .

حدود چهار سال پیش وقتی که پروفسور حاجی میری مشاهده کردند که ترانزیستورهای درون تراشه به تدریج ضعیف می شوند این فکر به ذهنشان خطور کرد که از تعداد بالای ترازیستور استفاده کنند ولی تولید این ایده بسیار گرانقیمت است .
پروفسور : همه گلایه دارند که من نمی توانم کاری از پیش ببرم زیرا ترانزیستورها بسیار ریز هستند .
درست است اما من تعداد نامحدودی ترازیستور کاربردی دارم که به سود این پروژه کمک می کند . و به تراشه این امکان را می دهد تا سیگنالی قوی تولید کند که کنترل محتوای درونی اجسام را بسیار آسان می کند.
آقای جیم مک گرگور ، بنیانگذار مرکز تحقیقاتی تیریاس ، می گوید: این تکنولوژی فرصتی بالقوه در طیف گسترده ای از صنعت تراشه های علمی است .
نصب این تراشه روی دستگاههای هوشمند ، باعث می شود سرعت و دقت در اسکن بسته های پستی و یا پیدا کردن عتیقه در ساختمانهای قدیمی بالا رود.
پروفسور حاجی میری بیان دارد : برخلاف اشعه ایکس که با داشتن انرژی بسیار بالا ماهیت شیمیایی اجسام را تغییر میدهد ، اشعه تی بی ضرر است.
آقای مک گرگور هشدار می دهد : هرچند این تراشه گرانقیمت است اما اگر مردم بتوانند توسط این تراشه آن سوی دیوارها را ببینند ، به حریم شخصی یکدیگر تجاوز خواهند کرد.

پروفسور حاجی میری که در سال ۲۰۰۲ کارخانه تراشه سازی آکسیم میکرودیوایس را تاسیس کرد و سالها بعد آن را فروخت . هم اکنون در حال توضیح به کمپانی های تراشه سازی متعددی است که تولید این محصول صرفه اقتصادی بالایی دارد .
او اظهار دارد که طراحی من بسیار ساده بوده و نیازی به تولید تکنولوژی با ماشین های جدید ندارد . و اگر این محصول به مقدار انبوه تولید شود شاید مبلغی معادل یک دلار خواهد داشت و گرانقیمت نیست .
فعالیت های گذشته پروفسور حاجی میری
او در سال ۲۰۰۹ کمپانی تراشه سازی خود را به فروش رسانده است.
تراشه اشعه تی را می توان در غربالگری بیماری سرطان و یا قسمت امنیتی فرودگاه استفاده کرد.
قدم بعدی : در مذاکره با کارخانجات تراشه سازی جهت ساخت و فروش تراشه .

منبع: ileev

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه