زایمان طبیعی


 

زایمان طبیعی چیست؟ زایمان طبیعی به خروج کامل جنین وجفت از راه واژن گفته میشود. اکثر بیماران من خصوصا خانمهایی که اولین حاملگی خود را میگذرانند میپرسند : چه زمانی باید برای زایمان به بیمارستان مراجعه کنیم؟

زمانی باید برای بستری شدن مراجعه کنید که درد های حقیقی زایمانی شروع شده باشند. حالا حتما میپرسید مگر درد غیر حقیقی هم داریم؟ بله در طول حاملگی درد های کاذبی هم وجود دارند. در واقع بعد ازاتمام هفت ماهگی گاها انقباضات رحمی  نامنظمی دیده میشود که ممکنست آنهارا با درد زایمان اشتباه بگیریم.پس چطور میتوان فهمید  که درد حقیقی یا کاذب است؟ تفاوتهای میان دردهای حقیقی و کاذب:

۱- بر خلاف درد های زایمانی ،دردهای کاذب در فواصل نامنطم ایجاد میشوند .

۲ - وقتی درد کاذب باشد فاصله بین درد ها وشدت آنها با گذشت زمان تغییری نمیکند (بر خلاف دردهای حقیقی که فاصله دردها کمتر و شدت آنها بیشتر میشود).

۳ -دردهای کاذب با مسکن ها بر طرف میشوند در حالیکه زایمان طبیعی را نمی توان با مسکن متوقف نمود.

 شما خانم باردار اگر انقباضات درد ناک رحمى را همراه با یکى یا هر دوى این علایم داشته باشید حتما طى ساعات آینده زایمان خواهید کرد :

١-نمایش خونى یا  bloody show شامل ترشحاتى است که اندکى خون آلود بوده و در حد چند قطره میباشد که بعلت باز شدن دهانه رحم ایجاد میشود

٢ - باره شدن کیسه آب

 البته ممکن است کیسه آب  بعلت عفونت یا دلایل دیگر زودتر از موعد پاره شود  یا بعضا در هنگام زایمان پاره شود

در اکثر موارد سر جنین جلوى دهانه خروجى رحم قرار میگیرد ولى با شیوع بسیار کمتر ممکن است پا یا باسن جنین (پوزیشن بریچ) یا شانه و گاها ابرو یا چانه جنین جلوى دهانه خروجى رحم قرار گیرند که دربیشتراین مواردسزارین انجام میشود مگر بعضى موارد خاص که در این حالت  پزشک تصمیم میگیرد که زایمان طبیعى یا سزارین انجام شود

  چند سوال در مورد زایمان

 ١-مراحل زایمان چند ساعت طول میکشد ؟ در زنانى که اولین زایمان خود را تجربه میکنند بین۱۲-۸ ساعت ودر زنان چند زا ۶-۵ ساعت

 ۲-  اپى زیوتومى جیست؟ چگونه در چه مواقعى  و چرا انجام میشود؟

اپى زیوتومى به برشى که روى پرینه(حد فاصل بین دهانه واژن  و مقعد) در هنگام زایمان براى تسهیل خروج جنین ایجاد میشود گفته میشود در بعضى از مواقع بصورت عمودى ودر ایران اکثرا (بعلت کوتاه بودن پرینه در خانمهاى ایرانى و جهت پیشگیرى از پارگى اسفنکتر مقعد ) بشکل اریب داده میشود با انجام این عمل وترمیم آن بعد از خروج جنین وجفت از پارگى هاى غیر قابل اجتناب واژن در طى زایمان و آسیب به مثانه ورکتوم پیشگیرى میشود و دراین موارد استفاده میشود:

۱-  زنانى که اولین یا دومین زایمان خود را تجربه میکنند .

۲- زنانى که  زایمان  زودتر از موعد دارند.

۳- اگر  جنین  بشکل  بریچ در رحم قرار گرفته باشد (یعنى پا یا باسن جنین بجاى سر جلوى دهانه رحم قرار گرفته باشد ) .

 ٤- در مواقعى که جنین بیش از حد بزرگ باشد .

چه می توانم بکنم تا هنگام زایمان طبیعی به اپیزیوتومی کمتر نیاز داشته باشم؟

ماساژ ملایم روزانه پرینه از هفته 34 به بعد می تواند قابلیت ارتجاع عضلات این ناحیه را بیشتر کند. برای این کار کمی کرم ویتامینE را به نوک انگشتان خود بمالید و انگشتانتان را حدود سه سانتیمتر داخل واژن قرار دهید و به آرامی به طرف پائین و دیواره های اطراف فشار وارد کنید تا جائیکه کمی احساس سوزش یا خارش کنید . تا دو دقیقه ادامه دهید. سپس این کار را به طرف پائین ادامه دهید و بعد مجددا به عقب برگردید و این کار را سه دقیقه انجام دهید. حوالی زمان زایمان هم می توانید همین کار را همراه با کمپرس گرم انجام دهید تا عضلات واژن هر چه بیشتر شل شوند.

شما باید  در طی زایمان فعال یعنی در حین خروج نوزاد در موقع انقباض یعنی وقتی رحمتان سفت ودردناک میشود نفس خود را حبس کرده به شکم خود فشار ورده و اصطلاحا زور بدهید و وقتی انقباض تمام میشود نفسهاى عمیق بکشید (هر انقباض بین ۳۰ ثانیه الی ۱ دقیقه طول می کشد.(


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه