هم‌اکنون که شرایط استفاده از چیپ‌های فوتونیک (بر پایه استفاده از نور) به مرحله استفاده عملیاتی رسیده است، می‌توان آماده آزمودن این فناوری در بالاترین سطح ممکن شد

هم‌اکنون که شرایط استفاده از چیپ‌های فوتونیک (بر پایه استفاده از نور) به مرحله استفاده عملیاتی رسیده است، می‌توان آماده آزمودن این فناوری در بالاترین سطح ممکن شد: آزمودن این تراشه‌ها در فضا! ناسا در حال توسعه دادن و ساخت یک مودم فوتونیک است که می‌تواند ارتباط پرسرعت بر پایه لیزر بین زمین و سفینه‌های فضایی را در فواصل پایین جوی ممکن سازند. برخلاف آزمون لیزرهای LADEE که در سال ۲۰۱۳ میلادی انجام شده است، این فناوری جدید به دنبال اهداف عملیاتی است. نمایش رله ارتباطی لیزری یا LCRD می‌تواند با گذشت دو سال از پایان فرایند توسعه آن، به مرحله کاملا عملیاتی برسد.

فضا

البته باید گفت که این فناوری راهی طولانی برای تکامل در پیش دارد. مودم ناسا تا سال ۲۰۲۰ میلادی به مرحله عملیاتی شدن برای ایستگاه بین‌المللی فضایی نخواهد رسید و شرایط فعلی آن نیز به نحوی است که ابعاد این مودم، بسیار بزرگ‌تر از حد معقول است (این مودم در شرایط فعلی به‌اندازه دو فر برقی خانگی است). با این‌ وجود گفته شده که این فناوری موجب می‌شود تا ارتباط بین افراد حاضر در یک سفینه فضایی بهبود یابد.

این فناوری می‌تواند پهنای باندی ۱۰ تا یک‌صد برابر بالاتر از شرایط فعلی را ارایه کند. به کمک این پهنای باند، سفینه‌های فضایی می‌توانند در طول مسافت‌های بین سیاره‌ای، ارتباط دقیق‌تر و سریع‌تری را به‌صورت صوتی و تصویری برقرار نمایند. در نظر بگیرید که یک مریخ پیما به‌جای ارسال تصاویر در شرایط خاص، به‌صورت مستقیم اقدام به ارسال فیلم کند، آنگاه درک خواهید کرد که این فناوری می‌تواند تا چه اندازه‌ای مفید باشد. در پایان باید یادآور شد که سیستم‌های فوتونیک به انرژی کمتری نیاز دارند و همین امر نیز موجب می‌شود تا فضاپیماهای بسیار کوچک نیز بتوانند حجم بالایی از داده‌ها را ارسال کنند.

منبع: آی تی رسان

Share the post "ناسا برای فضانوردان مودم نوری می‌سازد!"

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • E-mail

Related posts:

  1. تبدیل ادرار به آب نوشیدنی برای فضانوردان از سوی ناسا
  2. کارهای شگفت انگیز ناسا برای تعلیم فضانوردان آپولو
  3. مودم همراه Edge – مودم سیار Edge
  4. نگاهی به مودم های ۴G و ۳G
Tweet ناسا برای فضانوردان مودم نوری می‌سازد! - تصویر 2
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه