نکاتی در مورد زایمان زودرس


دکتر نیلا طبسی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این‌باره به جام‌جم می‌‌گوید: «زایمان زودرس به معنی شروع دردهای زایمان به صورت غیرطبیعی در زمانی غیر از زمان زایمان واقعی است؛ یعنی اگر زایمان قبل از سه هفته پایانی زمان بارداری اتفاق بیفتد، به آن زایمان زودرس اطلاق می‌شود.»

وی می‌افزاید: «در کشور ما با توجه به امکانات و مراقبت‌هایی که در رابطه با نوزادان انجام می‌شود، با شروع این دردها قبل از 32 هفتگی به راحتی نمی‌توانیم جان بچه را حفظ کنیم، اما پس از این مدت، با وجود این‌که باز هم درصد مرگ جنین بالاست، اما می‌توان برای زنده نگهداشتن او تلاش کرد.»

علل موثر در بروز زایمان زودرس

وی با اشاره به علل مختلف ایجاد دردهای زایمانی پیش از موقع می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین علل ایجاد این دردها عفونت‌هایی است که در دوره بارداری رخ می‌دهد، به‌خصوص عفونت‌هایی که از راه واژن منتقل می‌شوند. این موارد می‌تواند مشکلاتی مانند تولد نوزاد نارس را برای مادر و جنین ایجاد کند.»

دکتر طبسی در مورد دیگر علل زایمان زودرس توضیح می‌دهد: «از دیگر عواملی که ممکن است باعث زایمان زودرس شود، افزایش درصد عضلات دهانه است که به‌صورت ژنتیکی برای برخی مادران پیش می‌آید. دهانه‌رحم بیش از 90 درصد از بافت‌های الاستیک تشکیل شده، بافت‌هایی مقاوم که تقریباً تنها 10 درصد آن عضله است. با‌وجود چنین شرایطی است که دهانه رحم در مقابل وزن جنین حفظ می‌شود، اما در شرایطی که درصد عضلات زیاد باشد با افزایش وزن جنین، توانایی حفظ آن وجود نداشته و همین مساله باعث خروج زودهنگام جنین می‌شود.

به گفته دکتر طبسی، این گروه از مادران، سابقه سقط جنین حدود 5 یا 6 ماهگی را دارند و البته در زایمان‌های بعدی سقط زودتر نیز اتفاق خواهد افتاد. در این شرایط، پزشک متخصص می‌تواند با دوختن دهانه رحم، به صورت مصنوعی استحکام دهانه رحم را افزایش داده و احتمال بروز مشکل را کاهش دهد.

زایمان طبیعی یا سزارین

وی با اشاره به اهمیت زایمان طبیعی مادر در شرایط زایمان زودرس توضیح می‌دهد: «چنانچه ناچار به انجام زایمان زودرس باشیم، اگر بچه به صورت طبیعی و با دردهای زایمان طبیعی متولد شود، شانس زنده‌‌ماندن او افزایش می‌یابد. در روند زایمان طبیعی، انقباضات رحمی باعث ترشح موادی می‌شوند که باعث تکامل ریه جنین شده و شانس حیات او را بالا می‌برد. به همین دلیل در این شرایط زایمان طبیعی به نفع مادر و جنین خواهد بود.»

دردهای زایمان زودرس

دکتر طبسی با اشاره به دردهای زایمانی می‌افزاید: «دردهای زایمان زودرس، درست مانند دردهای زایمان است، ولی مشکلی که ممکن است ایجاد شود این است که مادر تا زمانی که نزدیک زایمان است دردی احساس نمی‌کند. این حالت می‌تواند برای مادر و جنین بسیار خطرناک باشد چون ممکن است مادر هنگامی درد را حس کند که زمانی به خروج بچه نمانده است. البته اگر بتوانیم در مراحل اول، شروع دردهای زایمانی را تشخیص دهیم، با استفاده از داروهایی می‌توان زایمان را تا حدود 48 ساعت نیز به تاخیر انداخت.»

دکتر طبسی با اشاره به اهمیت توجه به دردهای ریتمیک (دردهایی با فواصل منظم) می‌افزاید: «همه مادران از نیمه دوم دوره بارداری به بعد دردهای پراکنده‌ای در قسمت رحم و لگن احساس می‌کنند. البته این دردها حالت و انواع متفاوتی هم خواهد داشت، اما مهم‌ترین دردهایی که هر مادری باید به آن توجه کند، دردهای ریتمیک است. به این معنی که به عنوان مثال هر 10 دقیقه درد حس شده و دوباره آرام می‌شود، دوباره 10 دقیقه بعد و همین طور فاصله این دردها نیز کمتر می‌شود. با احساس چنین دردهایی است که مادر باید سریع به پزشک مراجعه کند.»

وی به مادرانی که در یک بارداری زایمان زودرس را تجربه کرده‌اند، توصیه می‌کند: «اگر مادری در یک زایمان دردهای زایمان زودرس را تجربه کرده باشد، احتمال تکرار آن در بارداری‌های بعدی خیلی زیاد است. یعنی در زایمان‌های بعد به احتمال 80 یا 90 درصد این اتفاق خواهد افتاد و حتی دفعات بعد ممکن است زمان آن زودتر نیز باشد، به همین دلیل این مادران باید دقت بیشتری داشته باشند.»

علل افزایش دهنده خطر

وی در مورد علل افزایش‌دهنده خطر یادآور می‌شود: «بیماری زمینه‌ای مادر، سن کمتر از 18 سال و بالای 35سال مادر، مادرانی که مجبور به ادامه فعالیت خود در شغل‌های سنگین هستند و ساعات زیاد کار مادران همراه با فعالیت سنگین ممکن است باعث شروع این روند شود. بارداری‌های بیش از یک‌قلویی یا افزایش آب اطراف جنین که باعث افزایش حجم رحم بیش از سن بارداری می‌شود نیز ممکن است باعث بروز این مشکل شود. البته اگر این افراد از ابتدا تحت مراقبت‌های دقیق بارداری باشند، می‌توانند احتمال بروز مشکلات را کاهش دهند.»

دکتر طبسی باز هم تاکید می‌کند تنها دردهایی که برای مادران خیلی مهم بوده و به مراجعه سریع و اورژانسی به مراکز درمانی‌ نیاز دارد، دردها و انقباضاتی با فواصل زمانی منظم است.


 
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه