همه با کارکرد آنتی ویروس ها آشنا هستند. کامپیوتر شما باید حتما مجهز به یک بسته ایمنی ضدبدافزارها باشد. آنتی ویروس ها یکی از اجزای این بسته اند.

8 راهکار طلایی برای ایمن کردن رایانه

آنتی ویروس

همه با کارکرد آنتی ویروس ها آشنا هستند. کامپیوتر شما باید حتما مجهز به یک بسته ایمنی ضدبدافزارها باشد. آنتی ویروس ها یکی از اجزای این بسته اند. این برنامه ها ورودی ها و خروجی های کامپیوتر شما را زیرنظر دارند و به صورت خودکار – در صورت اتصال به اینترنت – خود را به روز می کنند. نسخه های رایگان آنتی ویروس های مختلف مانند AVG، Comodo،Avira، Avast و… نیاز کاربران خانگی را برطرف می کنند.

فایروال

«دیوار آتشین» یا «فایروال» جزو دیگری از بسته ایمنی کامپیوترها یا شبکه های کامپیوتری است. با فایروال می توان دسترسی به شبکه ها یا خدمات مختلف را مدیریت کرد. این نرم افزار ترافیک داده بین کامپیوتر شما و شبکه (مثلا اینترنت) را کنترل می کند و بر اساس تنظیمات قبلی تصمیم می گیرد کدام بسته اجازه گذر از دیوار آتشی را دارد و کدام نه. از جمله محبوب ترین فایروال ها می توان به ZoneAlarm اشاره کرد.

برنامه های ضدجاسوسی

دسته ای دیگر از فایل های فوق العاده خطرناک، جاسوس افزارها هستند. آنها همانطور که از نامشان پیداست در پی جمع آوری اطلاعات از کامپیوتر قربانی و همچنین رصدکردن فعالیت های او در هنگام کار با کامپیوتر هستند. مثلا این جاسوس افزارها ممکن است خود را در قالب یک بازی محبوب مخفی کنند. برنامه های رایگان مختلفی در اینترنت برای مقابله با این بدافزارها وجود دارد. spybot search and destroy یکی از آنهاست.

آنتی اسپم ها

از اسپم ها هم غافل نشوید. اسپم ها منتظر فرصتی هستند تا سیستم شما را زیرو رو کنند. ارائه کنندگان خدمات ایمیل مانند یاهو یا گوگل این سرویس را به کاربران خود ارائه می کنند. با برنامه هایی مانندSPAMfighter هم می توان با اسپم ها یا حملات فیشینگ درOutlook، Outlook Express، Windowsmail مقابله کرد. در حملات فیشینگ کاربر با لینک آلوده به صفحه ای جعلی هدایت می شود که بدافزارها و هکرها در آن به کمین نشسته اند.

مقابله با باج گیرها

با خیال راحت درحال کارکردن با سیستم تان هستید که ناگهان همه چیز قفل می شود. هرچه تلاش کنید اتفاقی نمی افتد. شما دیگر نه با یک لپ تاپ یا کامپیوتر که با یک تکه سنگ طرف هستید! داستان چیست؟ پای یک «باج افزار» در میان است. باج افزارها گروه دیگری از بدافزارها هستند که کامپیوتر قربانی را قفل و از صاحب آن در مقابل آزادکردن سیستم، پول تقاضا می کنند. Kaspersky WindowsUnlocker برنامه ای رایگان برای پاک کردن این بدافزارهاست.

حلقه نجات

همه راه و روش هایی که در بالا ذکر شد کمک بسیار زیادی به امن ماندن و ایمن بودن ارتباط ها و سیستم های شما در فضای مجازی می کند اما اگر با وجود همه مراقبت ها و به روزرسانی ها کامپیوترتان اسیر بدافزارها شد، بسته به نوع آلودگی مثلا می توانید ازMcAfee Labs Stinger برای رهایی استفاده کنید. باHijackThis هم می توانید در اسرع وقت به تنظیمات تغییریافته در کامپیوتر خود پی ببرید و آنها را به حالت اولیه برگردانید.

حذف بدافزارها

برنامه هایی مانند Malwarebytes AntiMalwareبدافزارهای احتمالی موجود روی کامپیوتر شما را تشخیص می دهند حتی اگر بدافزارها از روش های نوین و پیچیده استفاده کنند. این نرم افزار برنامه ها و پروسه های کامپیوتر شما را دائم زیرنظر دارد و به محض مشاهده فرایندی مشکوک، زنگ خطر را به صدا در می آورد. برخی از بدافزارها به مرور زمان کامپیوتر شما را از درون خورده و نابود می کنند. آنها درست مثل یک غده سرطانی رشد می کنند.

نسخه پشتیبانی

با همه این تفاصیل بهترین کار این است که یک نسخه پشتیبان از کامپیوتر خود تهیه کنید. تهیه نسخه پشتیبان از داده های کامپیوتری ساده ترین و مطمئن ترین راه برای احیای اطلاعات از دست رفته است.Paragon Backup & Recovery یکی از بسته های نرم افزاری رایگان و کارآمد برای تهیه نسخه بک آپ است. این نرم افزار تمام اطلاعات شخصی و تنظیمات سیستم عامل را از یک هارددیسک به هارددیسک دیگر منتقل می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه